BT Korona

Atrakcje

powrót

Wodospad Szklarki

Malowniczo położony na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, obejmującej przepiękny przełomowy odcinek potoku Szklarka tzw. Wąwóz Szklarki.  Najpopularniejszy z karkonoskich wodospadów, udostępniony już w XVIII wieku poprzez wybudowane przez właściciela witrolejni specjalnej ścieżki wzdłuż brzegu Kamiennej.W 1868 roku przy wodospadzie wybudowano gospodę, która z czasem przekształcona została w dzisiejsze Schronisko ?Kochanówka?. Niebywałą atrakcją dla XIX turystów było regulowanie przepływu wody dopływającej do wodospadu i spuszczanie jej po pobraniu opłat od gości.

Dojście: z centrum miasta szlakiem zielonym wzdłuż rzeki Kamienna lub szlakiem czarnym (szlak okrężny wokół Szklarskiej Poręby)

Wodospad Kamieńczyka

Najwyższy wodospad w polskich Karkonoszach. Woda spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego Wąwozu Kamieńczyka, gdzie wśród wznoszących się skalnych ścian, szumu spadającej z wysoka wody można się poczuć jak w baśniowy królestwie. Udostępniony dla turystów ? możliwość zejścia w dół do samego wodospadu.Nad wodospadem stoi schronisko turystyczne ?Kamieńczyk? i ?Szałas Sielanka". Urok i baśniowy klimat wąwozu Kamieńczyka docenił Andrew Adamson reżyser brytyjskiej produkcji ?Opowieści z Narnii: Książę Kaspian?.

Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym ? od węzła szlaków Szklarska Poręba-centrum ul. Sikorskiego lub szlakiem czarnym biegnącym obok dolnej stacji Kolei Linowej "Szrenica"

Zakręt Śmierci

180 ?stopniowy zakręt na szosie między Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój z malowniczymi skałkami z jednej strony i dość stromym stokiem z drugiej. Miejsce obrosłe legendą o tragicznych wypadkach, często odwiedzane przez turystów. Wspaniały punkt widokowy z panoramą Karkonoszy oraz Kotliny Karkonoskiej.Poniżej Zakrętu Śmierci przy szlaku na Zbójeckie Skały znajduje się sztolnia starej kopalni pirytu z XVII w.

 

Dojście: ul. Buczka, Dworcowa, Armii Krajowej kierunek na Świeradów Zdrój. Przez Zakręt Śmierci prowadzi szlak czarny (okrężny wokół Szklarskiej Poręby) i szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zbójeckie Skały na Wysoki Kamień.

Krucze Skały

Okazała grupa skalna na prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie potężne baszty granitowe o wysokości do 30 m, będące doskonałym punktem widokowym na Dolinę Kamiennej, część miasta i Góry Izerskie.Na Kruczych Skałach funkcjonuje ośrodek sportów ekstremalnych - Szkoła Górska "Quasar". Pod okiem instruktora można uprawiać wspinaczkę skałkową, zjechać tyrolką, skoczyć na tzw. wahadle czy przejść nad przepaścią po moście linowym.

 

Dojście: z centrum miasta szlakiem czerwonym (ul. Sikorskiego) potem ul. Mickiewicza.

Chybotek

Od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku granitowych bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać. Ze względu na swój kształt zwany był także ?Misą cukru?. 
Z Chybotkiem związane są walońskie podania i legendy o Duchu Gór. Skałę tę otaczała aura tajemniczości  i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

Dojście: od szlaku niebieskiego. W pobliżu Złoty Widok i Grób Karkonosza.

Szrenica

Górujący nad miastem szczyt w Głównym Grzbiecie Karkonoszy o wysokości 1362 m n.p.m., na który prowadzi krzesełkowa Kolej Linowa SKI ARENY Szrenica. Na szczycie znajduje się znane schronisko górskie ?Szrenica?, a wierzchołek góry pokryty jest granitowym gołoborzem. Mimo, iż Szrenica nie jest górą wysoką,  panują tu warunki śniegowe takie, jak w Alpach na wysokości 2000 m n.p.m., co wybitnie sprzyja funkcjonowaniu dobrej infrastruktury narciarskiej.

Szrenica jest również rewelacyjnym punktem widokowym na Kotlinę Jeleniogórską, Góry Izerskie i Góry Kaczawskie. Obok ciekawe grupy skalne ? Końskie Łby, Trzy Świnki.

 

Dojście: szlakiem czerwonym (Główny Szlak Sudecki) lub dla mniej wytrwałych wjazd wyciągiem krzesełkowym i dojście ok. 10 min. łącznikiem czarnym. Północne i wschodnie zbocza Szrenicy - szlak zielony z Hali Szrenickiej przez Końskie Łby do schroniska Pod Łabskim Szczytem.

Śnieżne Kotły

Dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w północnych zboczach głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem, a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do około 200 m wysokości, górna krawędź Dużego Kotła położona jest na wysokości 1490 m n.p.m. W Wielkim Kotle znajdują się dwa małe Śnieżne Stawki. Duży Kocioł łącznie z Małym Kotłem stanowią ścisły rezerwat przyrody. Nazwa Kotłów wywodzi się z płatów śniegu, które utrzymują się pod pionowymi zerwami skalnymi do późnego lata (w 1970 r. do 2 września).Nad Śnieżnymi Kotłami skałki Czarcia Ambona - punkt widokowy na dno kotłów, obok budynek stacji przekaźnikowej RTV.

 

Dojście: głównym Szlakiem Sudeckim (czerwony-grzbietowy) lub z Hali Pod Łabskim Szczytem szlakiem żółtym. W głąb Śnieżnych Kotłów prowadzi od Hali Pod Łabskim Szczytem szlak zielony tzw. "Ścieżka nad reglami" (uwaga! szlak trudny a zimą zamknięty!)

Wysoki Kamień

Górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

Dojście: przez Wysoki Kamień prowadzi szlak czerwony (GSS) ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdrój oraz szlak żółty ze Szklarskiej Poręby Dolnej przez Zakręt Śmierci.

Złoty Widok

Okazały i bardzo stromy próg skalny nad doliną Kamiennej o wysokości do 20m, bardzo dobry punkt widokowy na Karkonosze - Szrenicę i Śnieżkę.W pobliżu Grób Karkonosza i Chybotek ? miejsca owiane licznymi legendami.

Dojście: od szlaku niebieskiego, okolice ul. Matejki

Chata Walońska JUNA

Siedziba Walonów, średniowiecznych mistrzów w dziele wydobywania i przetwarzania bogactw naturalnych, rud żelaza, metali, kamieni szlachetnych i kwarcu.Stara Chata stoi przy rozwidleniu Czeskiej ścieżki biegnącej do źródeł Łaby, miejsca prastarego kultu oraz czarnego szlaku okalającego Szklarską Porębę.

W mrocznych komnatach Chaty prowadzone są spotkania, podczas których można wysłuchać historii Walończyków na terenie Sudetów oraz starych podań i legend związanych z tymi górami. Wśród bogatych zbiorów kamieni półszlachetnych i minerałów zgromadzonych na miejscu, można zobaczyć także te, które występują w Karkonoszach. W ofercie dla grup zorganizowanych (powyżej 20 osób) - zdobywanie pierwszego stopnia wtajemniczenia walońskiego.

Dojście: ul. Kołłątaja 12
stara Chata Walońska udostępniana jest po wcześniejszym uzgodnieniu

Leśna Huta

Dzięki bogatym złożom kwarcu i dużej ilości niezbędnego drzewa w podkarkonoskich lasach Szklarska Poręba od dawien dawna związana była ze szklarstwem. Pierwsza huta powstała w dzisiejszej Szklarskiej Porębie Dolnej, nad Szklarskim Potokiem w połowie XIV wieku.

Dziś wielowiekową tradycję hutnictwa w naszym mieście podtrzymuje mistrz Henryk Łubkowski, który Leśną Hutę prowadzi wraz z rodziną. W hucie na oczach widzów wykonuje się ręcznie formowane szkła barwione w masie. Można obserwować wytop różnych form szklanych od ozdób po wazony i naczynia. Hutnicy używają przy tym dawnych narzędzi i form, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji. Materiałem jest przede wszystkim stłuczka szklana z domieszką piasku szklarskiego.

Dojście: ul. Kołątaja 2

Dom Wlastimila Hofmana

Dom malarza Wlastimila Hofmana, funkcjonujący w praktycznie nienaruszonym stanie od śmierci artysty. Wnętrza malutkiego z pozoru domku kryją m.in. pracownię mistrza, gdzie nadal stoją jego sztalugi a obok na stoliku leżą pędzle i tuby z farbami. Klimat miejsca, jak zapewnia obecny gospodarz pan Wacław Jędrzejczak, jest wciąż przepełniony duchem artysty, czego nie doświadczymy w żadnym muzeum.

 

Dojście: ul. Matejki 23

Zwiedzanie domu jest możliwe tylko w czasie obecności gospodarzy domu. Można umówić się telefonicznie

Muzeum Karkonoskie - Dom Garharta i Carla Hauptmannów

Mieści się w XIX wiecznym budynku. W obiekcie będącym filią Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze prezentowane są różne wystawy.Wśród muzealnych eksponatów znajdują się: obrazy braci Hauptmann, powojenne malarstwo Wlastimila Hofmana, liryki Jana Sztaudyngera, fotografie artystyczne twórców ze Szklarskiej Poręby oraz współczesne prace karkonoskich artystów.

Dojście: ul. 11 Listopada 23

Muzeum Mineralogiczne

W Muzeum Mineralogicznym można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości  z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie ?LAS KARBOŃSKI?. Są to skamieniałe pnie drzewa Dadoxylon, które rosły około 300 milionów lat temu.

Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów z przed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin. Najstarsze skamieniałości w muzeum są to stromatolity z Gór Kaczawskiech, sprzed 570 milionów lat oraz trylobity, których wiek szacuje się na 530 milionów lat.

 

Dojście: ul. Kilińskiego 20

Muzeum Energetyki

W muzeum, niewątpliwą atrakcją, jest działająca przepływowa elektrownia wodna. Przez długie lata była ona niedostępna dla zwiedzających. Dopiero w 1995 r. otwarto balkon widokowy, z którego doskonale widać halę maszyn i hydrozespół z dwiema turbinami Francisa, pracującymi na wspólny generator asynchroniczny.

Dojście: ul. Jeleniogórska 2.Zwiedzanie należy ustalać telefonicznie


Dinopark

Dino Park to doskonałe miejsce przygody dla dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków łączące edukację, rekreację i odpoczynek Rekonstrukcje kilkudziesięciu dinozaurów naturalnej wielkości rozmieszczone wśród skał i wzgórz na terenie olbrzymiego lasu o powierzchni 15 boisk piłkarskich.Na terenie parku ? kino 5D. To jedna z najnowocześniejszych atrakcji łącząca w sobie elementy kina 3D z efektami takimi jak: ruszające się i wibrujące fotele, tryskająca woda, wiejący wiatr, padający śnieg.


Dojście: ul. Muzealna 7

Więcej informacji o atrakcjach w Szklarskiej Porębie w serwisie www.e-szklarska.com/wartozobaczyc.php

Biuro turystyczne Korona - Szklarska Poręba wycieczki tel. 75 717 29 99 | login